Důvodů proč ano, je hned několik. Který je ten váš?
Často studenti řeší, jestli jít na nějaký přípravný kurz.
Přípravné kurzy nabízí Goethe Institut, u kterého se pak také následně skládají ony certifikáty. Přehled, co vše existuje najdete ZDE.
Pro úroveň C2 jsou nabízeny i jen samostatné konzultace hlavně co se týká načtené literatury, která je potřeba pro ústní část zkoušky. (Osobně mě tato konzultace zklamala, pokud ještě ze školy tušíte, že o knize musíte mít i tušení, jaký má příběh historicko – kulturně – politický základ, tak se jinak moc doporučení nedozvíte.)
Pokud celkově váháte, jakou úroveň má vaše němčina, máte také možnost vstupních a ukázkových testů. Dle mého je jedním z nejdůležitějších bodů projít si sami doma autentické testy, abyste vůbec získali tušení, co test obnáší a jak je časově náročný. Čas je jedním ze stresových faktorů, se kterým je potřeba počítat:) Takže doma navrhuji vzít hodiny k ruce a reálně si čas odměřit.
Zde například B1.
Testů zdarma samozřejmě není tolik, ale doporučuji si projít komplet všechny, které se vám nabízejí, věřte, že jeden udělat nestačí. Pokud do sebe chcete investovat, jsou k mání i celé učebnice se cvičnými testy, např. ZDE.
Rada na závěr: Ani sebelepší lektor či kurz vás na certifikát nepřipraví, protože to vyžaduje vaši dost intenzivní spoluúčast. Nezkoušejte na test chodit „jen tak si to zkusit“, je to škoda vaší energie a peněz.
Radši se rok připravujte a pak hurá na to:)